Yapı Malzemeleri

OSB levha halinde bulunmasıyla birlikte inşaat içerisinde yük taşıması ve dekoratif amacıyla kullanılmaktadır. Yapısal olarak OSB ahşap bir malzemeden yapılmaktadır. Bu nedenle inşaat sektörü içerisinde dekoratif noktalarda sıkça kullanılır.

OSB yapısı gereği 3 katmandan oluşmaktadır. Her katman birbirine dik bir konumda yerleştirilerek yapılmaktadır. Kontrplak teknolojisi örnek alınarak yapılan bu sistem içerisinde genel olarak 95 milimetre uzunluğunda ve 0,65 milimetre kalınlığında ahşap parçaları üst üste koyularak bir imalar süreci bulunmaktadır.

OSB nedir denildiğinde evlerde sıkça kullanılmakta olan dekoratif ürünler gösterilebilmektedir. Kontrplak yapısından alınmasından kaynaklı olarak OSB dayanıklılık konusunda diğer malzemelere görse kendini oldukça iyi bir şekilde kanıtlamıştır.

Bu nedenle yapılarda kullanılmasında herhangi bir şekilde sakınca bulunmamaktadır. Genel olarak malzemeler karşısında da daha ekonomik ve daha modern bir yapısı olması nedeniyle sıkça tercih edilen bir yapı malzemesi olmaktadır.

Duvarlar, çatıda kiremitlerin döşenmesinden sonra çatı için dekoratif amaçlı kiremitlerin altına tahta yerine, ev içerisinde yer alan raf, dolap ve platform gibi yapılara, tabanlarda kullanılacak olan döşemelere, iç dekorasyonda istenilen herhangi bir bölgeye, büyük ya da küçük çaplı fark etmeksizin daha dayanıklı olması nedeniyle sandık yapımında kullanılan bir üründür.

Plywood hafif olmasına rağmen yüksek dayanıklılığa sahip, neme ve suya karşı duyarlı, çevre dostu kalıp sistemidir. Özel olarak hazırlanmış ağaç tabakalarının üst üste getirilerek birleştirilmesiyle oluşmaktadır. Üretiminde kullanılan ağaçların gövde bölümüne uygulanan Plywood Kesimi işleminden sonra ortaya çıkan fenol film kaplı kontrplak türüdür.

Geniş bir yüzeyin hafif ama esnek olmayan aynı zamanda dayanıklı bir malzeme ile kaplanması gereken durumlarda Plywood Kalıp kullanılmaktadır. Özellikle inşaatlarda beton dökmek için hazırlanan kalıplarda, yapılarda dış cephe, taban, duvar ve yer kaplamalarında tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra otomotiv endüstrisi, kamyonet ve treyler kasaların iç tasarımı, gemi yapımcılığı ve mobilyacılık gibi farklı iş alanlarında kullanılabilmektedir.